«Схудну після свят» або чому це прояв розладу харчової поведінки
Саме цю фразу люди часом кажуть собі після свят. Особливо після різдвяно-новорічних святкувань, коли майже у кожній українській родині столи ломляться від кількості жирної їжі. 

Новорічні свята стають серйозним випробуванням для багатьох. Спочатку ми худнемо, щоб ідеально виглядати у Новорічну ніч, потім настають вихідні, протягом яких доїдаємо олів'є та оселедець під шубою, а потім знову намагаємося схуднути. І так по колу. 


 

Що таке РХП і до чого тут Новий рік 

РХП — розлад харчової поведінки. Психологиня Анастасія Вовк говорить, що причиною відмови від їжі або надмірне вживання можуть бути депресія, незадоволення тілом, стреси, тривога, вплив зовнішніх факторів: булінг з боку однолітків, сімейні звички в харчуванні та інше. Люди, які мають цей розлад, їдять занадто багато або занадто мало. Вони не зациклені саме на їжі, скоріше зациклені на фігурі й не можуть адекватно сприймати своє тіло. Це переростає в нав'язливі думки, які викликають почуття провини за щось, погіршення настрою і складніші випадки, на кшталт депресії, — каже психологиня.
 
Ми живемо у дієтичному суспільстві. Про це нам завжди нагадують соціальні мережі і таблоїди. Жінки з пропорціями 90-60-90, чоловіки з пресом та багато інших стереотипів змушують частину людей ненавидіти наші тіла. 
Та все ж останнє десятиліття у кіно, рекламі, шоу стали з’являтися люди із різними параметрами фігури. Втім, мас-медіа індустрія часто продовжує вводити людей  в оману і прикрашати реальність: майже усі моделі плюс-сайз мають фігуру «пісочний годинник», а нерівності на шкірі ретушуються. Це все спонукає частину людей сидіти на виснажуючи дієтах, щоб бути схожими на нібито ідеал. Але усі старання розбиваються об тарілку з олів‘є 31 грудня, тож новий рік багато хто зустрічає з відчуттям провини.  

Як зрозуміти що ви здорова людина та у вас немає цього розладу 

Анастасія Вовк каже, що в цілому справлятися зі стресом чи негативними переживаннями завдяки їжі — нормально. Проблеми виникають тоді, коли людина будь-які труднощі вирішує з допомогою їжі, не маючи  альтернативних способів. Такі люди часто не отримують задоволення від їжі. Наразі існують опитувальники, завдяки яким люди можуть визначити чи є в них РХП. 
Все добре, якщо у вас здорові стосунки з їжею, ви не намагаєтеся себе обмежувати, у вас не буває систематичних переїдань, ви можете насолоджуватися улюбленими стравами, але у вас немає залежності від них. Тобто їжа не викликає у вас негативних почуттів: провини, страху, сорому. І навіть свята не є випробуванням для вас. Коли вживання їжі пов’язане з негативними емоціями, можна говорити про ймовірність наявності РХП. До них відносяться булімія, анорексія та інші. 


 

Чи може виявитися «правильне харчування» розладом ?

Навіть так зване «правильне харчування» є одним із різновидів РХП. 
Орторексія — це відносно новий розлад, при якому людина відмовляється від жирів, а згодом і від вуглеводів. Потрапляючи під вплив так званого «правильного харчування», людина зациклюється на ньому. Людина постійно занадто стурбована їжею, постійно збільшує свій список «поганих» продуктів. Це стає наче сенсом життя. Наприклад, якщо ви зациклені на цьому та не можете додати сіль до їжі або зварити вівсянку на молоці, а не воді, можливо, у вас орторексія. Варто звернутися до фахівців із дієтології чи психології.  

Заборони у харчуванні та дієти

Заборона їсти ті чи інші продукти викликає у людини ще більший стрес. Коли людина не може з’їсти те, чого хоче, призводить до ще більшого зациклення на їжі.. 

Однак обмеження ніколи не працюють та не допомогають отримати бажане. Розлади часто з’являються через нестримне бажання схуднути, але вони ж і заважають досягти бажаного результату . У спробах довести себе до ефемерного ідеалу, багато хто сидить на дієтах чи голодує, сподіваючись на швидкий результат. За заборонену їжу людина звинувачує себе та наказує голодом або тяжкими фізичними навантаженнями, а потім знову зривається. Щоб вибратися з цього кола, необхідно розібратися з причинами розладу – як правило, вони у несприйнятті себе.

Анастасія негативно ставиться до дієт, особливо коли люди призначають їх самі собі —  без рекомендацій нутриціологів та дієтологів. Вона вважає, що багато дієт дійсно працюють, але якщо вони розроблені спеціально під унікальний організм кожної людини. Часто дієти мають короткотривалий ефект. Це відверте знущання людини над собою, що може не тільки повернути зайві кілограми, підірвати здоров'я, що й говорити про негативний психологічний вплив.  

Зайва вага та нелюбов до себе 

Почнемо з того, що зайва вага може бути генетичною проблемою. Не завжди вона пов'язана з нелюбов'ю до себе. Та й  любов до себе не гарантує вам "ідеальної" за суспільними мірками фігури. Проте, саме зайва вага може викликати у вас нелюбов до себе. На сприйняття свого тіла сильно впливає ставлення до себе. Тому так, поняття зайвої ваги і нелюбов до себе тісно пов'язані. 

Несприйняття себе не залежить від ваги: на скільки б кілограмів  ви не схудли, якщо маєте розлад, будете ненавидіти себе і своє тіло та мучитися у безкінечних спробах виправити надумані недоліки. Тому насамперед необхідно пропрацювати це зі спеціалістом, щоб прийняти та полюбити своє тіло у будь-якій формі, адже любов лікує краще, ніж ненависть. 


 

Як прийняти та полюбити своє тіло 

«Коли я працюю з клієнтами, які не можуть прийняти своє тіло, ми починаємо працювати над самооцінкою. Ключ до прийняття себе і любові до свого тіла лежить саме у здоровій самооцінці. Люди з низькою самооцінкою постійно хочуть змінювати своє тіло, але ніколи незадоволені змінами. Не буває поганих і неправильних тіл», — відповідає Анастасія.  

 

  Що ви можете зробити сьогодні?

  • Припиніть постійно говорити про себе погано і шукати те, що «не так». 
  • Відпишіться у соцмережах від тих людей, які постійно пишутьтільки про нібито ідеальну зовнішність та фігуру;
  • Підпишіться у соцмережах на різних людей з різною зовнішністю і зауважте — всі однаково живуть, люблять, досягають успіху.
  •  Пам’ятайте про те, що щастя доступне вам з прав народження.
  • Приймайте свою зовнішність. Спостерігайте - щоранку починати зі свого відображення у дзеркалі;
  •  Звикайте описувати свою зовнішність без оцінок: 1 ніс, 2 вуха, ступні 41 р. 
  • Заспокойтеся — напишіть подяку своєму тілу, випишіть щонайменше 10 фактів, які вам подобаються. Визнайте цінність: Неприйняття себе → Турбота про себе (робота з самооцінкою, визначення самоцінності) → Прийняття себе → Любов до себе. Важливо пройти всі етапи: від неприйняття до любові ще ніхто не перескочив.

Їжа — не ворог 

Також гарні «ліки» — їжа. Головне це пам’ятати: не буває поганої їжі. Коли ми вводимо заборону на продукт, психіка починає фокусуватися на ньому, ми не можемо думати ні про що інше, мріємо з’їсти заборонений гамбургер. А коли дозволяємо усе, більше немає потреби негайно дістати бажаний продукт за будь-яку ціну. Наприклад, олів’є ми дозволяємо собі тільки на Новий рік, мріємо злитися у пориві пристрасті з улюбленим салатиком. Однак, якщо дослухатися до організму та давати йому ту ж страву, коли ви цього хочете, то помітите, як вона перестає бути аж такою бажаною, а насичення від з’їденого приходить раніше.  

Тільки якщо ви навчитесь слухатися свої бажання та не ставити заборони, зможете знайти гармонію з собою. 

Будьте здорові і любіть себе!

Использованные материалы: Первый Криворожский. Фото з Pinterest
Relax.1kr.ua

Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам