Івана Купала 2022 рік: історія та традиції відзначення свята

Історія походження свята

Івана Купала має язичницьке походження, що немає однозначної інформації про те, як саме і коли відзначається свято. 

За однією із версій свято Івана Купала пов'язане із язичницьким божеством Купалом. Але такого божества не існувало, все це сталося через помилку літописця, який сприйняв назву свята за ім'я язичницького божества. Так і повелась та легенда. Святкування Купала припадало на час найвищого сонцестояння та поклоніння богам сонця Дашбогу, Ярилу та іншим.  

Основними обрядовими символами були: 

  • ритуальне очищення гріхів людей через масові купання;
  • духовне очищення - стрибки через багаття; 
  • залицяння молоді.






Вже після хрещення Русі була обрана дата святкування за юліанським календарем — 24 червня. Скоріш за все, її прив’язали до свята літнього сонцестояння. Та позиція церкви після хрещення Русі була негативна, церковники активно намагалися замінити язичницькі свята на християнські. 

Після встановлення григоріанського календаря Купала почали святкувати вже 7 липня, тим самим віддалили людей від язичницького сприйняття. В православній церкві 7 липня відзначається свято Різдва Іоана Хрестителя, який хрестив людей у водах Йордану. Церковний тиск об'єднав два свята з надією, що люди забудуть про язичницьке свято та будуть святкувати суто християнське. Бо  Іоанове хрещення також містило в собі очищення тіла водою та духовне очищення Богом від гріха. Таким чином свята поєдналися, та святкування язичницького Івана Купала так припало до душі людей, що святкування пронесли крізь століття.



 

Традиції на Івана Купала

Традиційно свято Івана Купала припадає на 7 липня, та святкування починається з вечора 6 липня на 7 липня. Воно має магічний характер з ним пов'язані ритуали очищення вогнем, ворожіння, ігри. Предки вірили, що в цей час “нечисть” виходить до світу живих, тому наші предки обов'язково розводили багаття і воно повинно було горіти всю ніч. Також наші предки вважали, що вода та рослини в цей час мали чарівні та цілющі властивості. Тому жінки виходили до лісу та збирали різні трави та квіти, щоб на їх основі приготувати цілющі настоянки та мазі. 


 

Купатися в ніч на Івана Купала суворо заборонено через кількість міфічної нечисті, та вже зранку можна і потрібно купатися, щоб отримати цілюще очищення. Дівчата з давніх часів знають про особливості роси, яка примножувала красу та молодість тієї хто вмився. 

В ніч на 7 липня дівчата збирають трави і квіти для того, щоб сплести віночки та поворожити на своє кохання. Ці вінки пускали по воді, а хлопці повинні були ловити їх. Дівчина мала поцілувати хлопця який дістав її вінок із води.


 


Ворожіння із свічками на Івана Купала також траплялися . Незаміжні дівчата брали свічку і нагрівали її, аж поки віск не розтопиться. Тоді виливали його у воду та дивились, яка фігура вийшла.

Квітка папороті має міфічні властивості, тому вважалось, що вона цвіте лише один раз у рік. Тому кожен намагався її знайти, бо коли знайдеш, то будеш знати все на світі зможеш подолати усі труднощі в житті. 



 



 

Народні прикмети на Івана Купала

  1. Очікуваним моментом у святкуванні було виконання прикмет у це свято, таких як:
  2. Якщо пара стрибнула через вогонь і не розтисла руки - стосунки будуть міцні
  3. Якщо хлопець стрибне високо через багаття - буде гарний врожай
  4. Якщо хлопець перечепиться через багаття - чекай на хворобу
  5. Якщо вінок на воді одразу потонув - коханий розлюбив
  6. Якщо вінок прибило до берега - дівчина в цьому році не вийде заміж.
  7. Чий вінок пропливе найдовше - буде найщасливішою
  8. В ніч на Івана Купала зоряне небо віщує хороший врожай.
  9. Багато роси зранку на Івана Купала – теж до гарного врожаю.

 

 

Що не можна робити  на Івана Купала 

Особливу увагу приділяли заборонам у цю ніч і найголовніше - це не спати до світанку, щоб не стати здобиччю для нечисті.

Традиційно під забороною було: 

  • піднімати гроші, які лежать на дорозі  — так можна принести в дім біду;
  • брати чи давати у борг гроші — предки віриши, що разом із грошима можна лишитись свого щастя;
  • жінки обов'язково відмічали свято побувши у багаття - тільки відьми оминали багаття;
  • купатися вночі у водоймах вагітним та дітям;




 

Як відзначати та які обряди виконувати, а які ні — це все залежить від вас. Адже в сучасності більшість святкує це свято не з релігійної сторони, а лише шануючи звичаї предків та із цікавості. 

 

Як святкували Івана Купала та як сплести вінок дивіться в наших фото та відеорепортажі.



Що ще слід врахувати, плануючи святкування Івана Купала

Святкуючи, пам’ятайте про важливість збереження лісів та екосистеми. Вогнище і свічки у вінках не мають стати причинами загоряння лісів.
Сьогодні, під час повномасштабного вторгнення редакція "Першого Криворізького" нагадує, що 3 березня внесено зміни до Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів додано також навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності.

Для порушників передбачено покарання у вигляді ув'язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.

Нагадуємо, що масові зібрання у місті заборонені та офіційно відкритих для купання водойм в Кривому Розі немає.
У разі виникнення позаштатної ситуації телефонуйте: 
101 - пожежно-рятувальна служба
103 - швидка медична допомога

 

 
Использованные материалы: Первый Криворожский
Relax.1kr.ua

Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам