Чому важливо спілкуватися українською мовою
В час, коли в Україні триває повномасштабна війна, важливим моментом для ідентифікації себе як українців є українська мова.
Після 24 лютого частина українців замислилися — “якою мовою спілкуватися?”, “чи є різниця розмовляти українською мовою, чи мовою агресора?”, “як перейти на українську мову, якщо маєш російськомовне оточення?”.
Щоб уникнути будь-яких конфліктів кожен українець та українка мають, певно, перейти на державну мову спілкування.
Як “безболісно” перейти на мелодійну українську мову? Редакція “Першого Криворізького” підготувала декілька порад.
Чому ми боїмося переходити на українську мову
Соціальна група “Рейтинг” провели опитування серед населення України, про те як змінилось використання української мови. Приблизно 40% українців у 2012 році використовували російську мову в побуті, а на початку 2022 року, після початку повномасштабної війни вже — 18%.
Чому саме зараз відбулись такі зміни, та що зупиняє інших перейти на українську мову:
- Існує міф, що українською спілкуються лише селяни та селянки.
- Виникає страх робити помилки у розмові, ніби людина виглядатиме безглуздо.
- Невпевненість у своїх знаннях та відсутність мовної практики.
- Відсутність потреби розмовляти українською мовою.
- Вплив середовища, в якому знаходиться конкретна людина.
- Російський наратив про “братність народів” і поширена теза “какая разніца”..
- Канцеляризми в усній мові.
Чому важливо перейти на українську мову та як мотивувати себе вчити її
Наскільки важливим для кожного українця та українки спілкуватися рідною мовою? Філологиня Ольга Пластун вважає, що це не просто важливо, а життєво необхідно:
Під час війни наш громадянський обов’язок говорити українською, щоб мати якомога менше спільного з країною-агресоркою. Увесь світ побачив, що в українців інші життєві цінності, зовсім протилежні орієнтири, ніж у загарбників із РФ. Ми боремося за Батьківщину, за життя, за майбутнє дітей, за нами правда, тому й Перемога буде нашою!
Щойно людина розуміє, що саме заважає їй вільно спілкуватися українською мовою, треба починати долати ці перешкоди. Що для цього треба та навіщо це робити?
Просто почніть говорити українською. Прямо зараз :)
Навіть якщо ви поки недосконало володієте мовою – все прийде з часом.
16-річний криворіжець Олег Сенькін говорить, що раніше спілкувався переважно російською, все змінилося, коли почалася повномасштабна війна: “Зараз я усвідомив, що живу у такій прекрасній країні, як Україна, і не можна не спілкуватися нашою мелодійною та красивою мовою. Постійне вживання української підсвідомо ідентифікує мене, як українця. А це досить важливо для мене і моїх близьких, для нас важливо зберегти національну єдність. Так само, як громадянин Франції спілкується французькою, підданий Німеччини – німецькою. Так і ми повинні спілкуватися лише українською”
.
Намагайтеся контролювати мову, зменшити використання русизмів і вживати питомі українські слова.
Не хвилюватися робити помилки. Правильним рішенням буде знайти однодумців, з якими ви вирішите переходити на українську мову у повсяденні.
Полюбити свою рідну мову, зрозуміти всю її цінність, мелодійність і стиль — це круто.
Захистити свій інформаційний простір від неправдивої та спотвореної російської інформації, якої зараз через край.
Ускладніть ворогу вплив, використовуючи українську мову не тільки в спілкування, а також у листуванні та поширенню інформації рідною мовою.
Зберігати унікальність та шанувати спадок української історії, культури. Хто як не ми повинні бажати це робити, щоб уникнути наступних “асвабадітєлєй”
Як перейти на українську мову
Перший і найважчий крок Ви зробили — вирішили говорити рідною мовою. Усе інше ще менш страшно. Головне — не боятися помилок, не соромитися бути собою, бути українцем чи українкою. Серед моїх друзів, які виросли в російськомовному оточенні, доволі багато тих, хто вирішив перейти на українську та охоче спілкується нею і у побуті, і на роботі. Моя ж порада проста: читайте книги українською, переглядайте фільми в якісному українському перекладі, слухайте пісні українських виконавців. Це обов’язково допоможе збагатити словниковий запас.— філологиня Ольга Пластун
Прості поради тим, хто переходить на українську мову:
- Розкажіть всім про свій намір розмовляти українською мовою. Чим більше людей із вашого оточення знатимуть про ваш намір, тим відповідальніше ви поставитеся до цього. Необхідно попросити підтримати вас в цьому та не хвилюйтесь, коли трапиться помилки.
- Вчіть ваших дітей спілкуватися державною мовою, підтримуйте їх в бажанні розмовляти українською. Говоріть з ними українською, читайте їм книжки.
- Налаштуйте ваш ґаджет та всі додатки на українську мову. Потрібно оточувати себе українськими спільнотами та медіаперсонами:
- Твоя Підпільна Гуманітарка — канал про українську мову, історію, філософію;
- Geek Journal — про кіно, серіали та інші цікаві розбори;
- Телебачення Торонто.
- Роман Вінтонів, Алан Бадоєв, Павло Вишебаба, Марина Батуринець, Роман Набожняк, Невгамовна Монро
- В пошуковій стрічці також використовуйте запити українською мовою, google зрозуміє. Тим самим ви збільшуєте попит на україномовні сайти. У тому числі на україномовну версію “Першого Криворізького”.
- Якщо ви за кордоном – це не позбавляє вас права користуватися українською мовою, маємо пишатися нашою самобутністю.
- Розширити свій лексикон можливо через:
- читання українською мовою та ще краще читати українські книжки;
- слухаючи українські пісні – зараз їх з'явилося ще більше – ми регулярно викладаємо новинки у розділі “Відео”;
- дивитися кіно українською мовою, комедії українською – це окреме задоволення;
- тренінги та курси, які допоможуть підтягнути ваші знання.
- Будьте патріотами України, полюбіть все українське.
Якщо ви вже наважились спілкуватись українською мовою — не соромтесь використовувати її весь час, у тому числі соцмережах. Якщо ви продовжуєте послуговуватися російською у побуті – розумінням поставтесь до інших, які також захотіли перейти на державну мову, не докоряйте, а підтримуйте в цьому прагненні.
Підписуйтесь на сторінкиRelax у соціальних мережах:
Facebook: https://www.facebook.com/Relax.1kr.ua
Instagram: https://instagram.com/relax.1kr.ua
Telegram: https://t.me/relax_1kr_ua
Коментарі
Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам