Ґелловін: історія походження та святкування

Містичне свято Ґелловін все більше набуває популярності в Україні. Кав'ярні, магазини, торгові центри та центри з організацій свят кожного року прикрашають свої заклади гарбузами, павутинням та химерним декором. Редакція інформаційного агентства “Перший Криворізький” дізналась, що насправді святкують в Ґелловін та звідки його коріння. 

Історія походження 

Історія походження містичного свята Ґелловін переплітається з багатьма народностями та має цікаві факти походження.Ірландію відносять до країни походження Ґелловіна, але хто і яка саме країна має корені цього свята насправді.


 

Кельтське походження 

Ґелловін, як прийнято вважати,  має язичницькі коріння та походить від кельтського свята Самайн. Це свято завершення сільськогосподарських робіт, що святкували кельтські народи, які проживали на території сучасної Великої Британії. До складу цих народів входили теперішні ірландці, шотландці, валійці та бретонці. Древні кельти ділили рік на дві частини: світла з 1 травня по 31 жовтня та темна з 1 листопада до 30 квітня. І перехід частин вшановували гучним святкуванням. Та після прийняття кельтами християнства,  Самайн збігся із Днем Всіх Святих. З самого початку День Всіх Святих святкували 13 травня, але у VIII ст. папа Григорій ІІІ освятив у Римі каплицю в базиліці св. Петра на честь Всіх Святих саме на 1 листопада та переніс святкування на весь Рим. А в IX-му столітті, папа Григорій IV постановив, що 1 листопада  це свято святкуватимуть у всіх Церквах. Тож кельтське свято частково трансформувалось під впливом християнства, що призвело до святкування сучасного Ґелловіна. Хоча підтверджень, що саме кельтське свято Самайн є містичним і схожим із святом Дня Всіх Святих немає.

Французьке походження 

Сучасне святкування Ґелловіна зі всіма звичаями та обрядами вже не має перших ірландських коренів. Є версії, що корені Ґелловіна  починаються з Франції  XIV-XV століття. В час, коли пандемія чуми забрала багато життів, більшість людей почали замислюватись про життя та смерть. Їх підхопили театрали та почали проводити театралізовані вистави на теми смерті, пекла, чистилища та швидкоплинності життя. Популярним днем показу таких вистав був День Всіх Святих — 1 листопада. 

У XVIII століття 31 жовтня в англійських колоніях Північної Америки стався показ театралізованих вистав із перевдяганням. Це сталось після того, як французькі та ірландські католики почали об'єднуватись у шлюбах. Це призвело до поєднання традицій кожної з країн в одне колоритне свято Ґелловін.


 

Англійське походження 

В Америці святкування Ґелловіна із перевдяганням та солодощами прийшла із Англії. Під натиском переслідувань католиків в Англії сталась змова між католиками вбити короля Якова та Парламент. Замах не стався, організатора знайшли та повісили, а 5 листопада стали називати  “Днем Гая Фокса” на честь організатора замаху. Цей День Гая Фокса в Англії почали відзначати в ніч з 4 на 5 листопада, та взяли за звичку ходити в масках по домівкх католиків і просити пива чи солодощів, щоб продовжити святкувати. Частіше при цьому промовляли “пригощай або буде фокус”. Святкування перейшло до Америки разом із англійськими переселенцями. Згодом,приблизно в XVIII столітті, перенесли свято з 5 листопада на 31 жовтня пов'язавши День Гая Фокса із Ґелловіном. Тож до свята Ґелловіна додались нові атрибути, не пов'язані із померлими. 

Святкування та традиції

Певно найбільш популяризованим Ґелловін серед країн в світі є США. Американці готуються до святкування ще з початку жовтня. Прикрашати дім різними химерами, щоб відлякувати злих духів, одягати костюми, гримувати та готувати страшні страви — це основні традиції святкування. Ніч Ґелловіна проводится на вечірках, карнавалах, за переглядом фільмів жахів, а діти ходять переодягнені в костюми до сусідів за солодощами та  поговорюють “trick-or-treat” — "обмани або почастуй". Часто можна зустріти пустощі у вигляді закинутих яєць у подвір'ї будинку, або туалетний папір на деревах та на будівлі


 


Святкування в Ірландії відбувається гучно: проводятся паради містичних істот, карнавали. Проходить все це в танцях та з феєрверками. Саме в Ірландії з'явилась традиція вирізати з гарбуза “ліхтар Джека”. Легенда пов'язана із Джеком, що був занадто скупим для раю. Він вирішив обдурити диявола, через це він не потрапив і в пекло, а залишився ходити по темноті. Для освіщення свого шляху Джек вирізав в гарбузі середину та поклав вуглину. Саме так з'явилася традиція вирізати різні образи та ставити свічки всередину. Ще однією традицією ірландців є колканон. Це традиційна страва до складу якої входить капуста, картопля та цибуля. 


У Великобританії традиції святкування Ґелловіна схожі із американськими. Переодягнені діти ходять до сусідів та просять солодощі. Також влаштовуються вечірки, карнавали, проводять екскурсії по замкам та цвинтарям. Ще десятки років тому традиційно палили багаття, кидали в нього каміння та каштани, щоб відлякувати злих духів та ворожити.


Німеччина також притримується принципів святкування через прикрашання осель та костюмованих вечірок. Популярним є відвідування замку Франкенштейна. Існує повір'я, що в ніч на 1 листопада на даху замку з'являється дух вченого. Традиція ходити по сусідам за солодощами так і не прижилась в Німеччині.


Переважна більшість країн Європи святкують Ґелловін однаково. Святкування проходить в тематичних вечірках, перевдягання в маскарадні костюми та колоритні страви.  


 


У Мексиці — це свято називають "Ель Діа де лос Муертос" або дні мертвих. Святкувати починають з вечора 31 жовтня і по 2 листопада. Мексиканці ці дні проводять із сім'ями біля могил померлих близьких та родичів. Зазвичай цей час проходить за пікніком із згадками про померлих.


Святкування в Японії Ґелловіна відрізняється від звичного для всіх свята. Відзначають вони фестиваль Обон, або Урабон, присвячений пам'яті предків. Японці запалюють свічки в ліхтарях та пускають плисти по річці. В 2000 роках Діснейленд провів гучне святкування Ґелловіна, що згодом стало традицією святкувати. Схожість полягає тільки в костюмах та прикрасах до цього свята. Відмінність полягає в тому, що діти не просять солодощі, бо в японській культурі не прийнято турбувати будь-кого без вагомих причин.

Святкування в Україні

В Україні святкування Ґелловіна проходить не так гучно, як в інших країнах. Без фестивалів та феєрверків, натомість нічні клуби проводять тематичні вечірки, ресторани та кафе представляють страви, що символізують Ґелловін. Компанії друзів збираються за спільним переглядом фільмів-жахів. Це свято в Україні несе більш розважальний характер, ніж моторошний та містичний. 

У Київській Русі існувало схоже свято з Ґелловіном і називалось Навій День або Проводи. В Україні і досі існує це свято — припадає воно на весну. В цей день зазвичай відбувається відвідування могил з приношенням їжі. 

Цікаві факти про Хелловін

  1. Хелловін одне із найстаріших свят, що існує близько 2000 років.
  2. Традиційними кольорами Ґелловіна вважається помаранчевий та чорний. Помаранчевий символізує врожай, а чорний — смерть. 
  3. Вбивати комах та павуків в ніж з 31 жовтня на 1 листопада не можна. Вважається, що це навідались души померлих.
  4. Забороняється сушити білизну на мотузці, бо вважається, що злі духи можуть в них ховатись.
  5. Якщо є бажання зустріти відьму, потрібно опівночі вивернути одяг навиворіт і йти по вулиці задом наперед.
  6. Опудала на Ґелловін напряму пов'язані з  сільськогосподарською тематикою.


 

Святкувати Ґелловін чи ні вже питання до кожного особисто. Для когось це дійсно день всіх мертвих, а для когось це день, коли можна переодягатися та розважитись. Тож вибір залишається за кожним та кожною, головне знов станьте собою.

 

Підписуйтесь на сторінкиRelax у соціальних мережах:

Facebook: https://www.facebook.com/Relax.1kr.ua

Instagram: https://instagram.com/relax.1kr.ua 

Telegram: https://t.me/relax_1kr_ua

 
Перший Криворізький, фото Canva
Relax.1kr.ua

Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам