Як зберегти психічний стан під час війни
Ніхто із нас навіть не міг уявити як це — жити в країні, в якій йде повномасштабна війна. Більшість українців та українок не усвідомлювали, як це — прокинутися під звуки вибухів, як це — бігти в укриття під звуки сигналу повітряної тривоги. Погодьтесь, варто боротися за самоідентифікацію народу і продовжувати жити в час коли навколо тривають бойові дії.
Більшість українців в цей час зіткнулась зі страхом втрати власного життя, життя та здоров’я близьких та домівки. Бувають моменти, коли триває боротьба з почуттями, які охоплюють нас після інформаційного перевантаження та від розуміння неможливості миттєво і кардинально вплинути на ситуацію навколо. Відчуття, що в середині накопичена втома, яка не виправиться простим відпочинком у вихідний день.
Історія кожного мешканця та мешканки нашої країни, наші з вами відчуття, те через, що всі ми пройшли й що переживаємо нині неможливо порівняти та об'єднати. Тому єдиного ідеального методу, як все це пережити немає — це все індивідуально робота з психологами.
Редакція спробувала зібрати поради психологів, як жити українцям під час війни.
Що допоможе зберегти психічний стан під час війни
1. Прості речі та завдання
Події й речі, які відбуваються поруч із нами, можуть збити зі звичного ритму нашого життя. Звуки літаків, сирен та вибухів посилають нашому мозку сигнали: “Мене чекає небезпека”, “Чи вцілію я та мої рідні”. Перенасичення організму такими сигналами ламає людину із середини.
Щоб такого не сталося, ми повинні концентрувати увагу на буденних справах. Варто пам’ятати про:
- прогулянка з улюбленцем;
- приготування нових та запашних страв;
- кава в улюбленій кав'ярні з подругою чи другом;
- перегляд серіалів або кіно;
- читання книжок;
- розмальовування антистресових книжок;
- рукоділля.
Коли людина робить все це, варто не забувати віддячувати собі за такі емоції, закарбовувати їх не тільки в пам'яті, але і в соціальних мережах або у спеціальній папці у телефоні.
2. Можливість відновити свої ресурси
Певна річ, що у кожного із нас виникають питання “Як далі жити?”, “Де брати кошти на існування?”, “Як відновити своє життя з нуля”. І це не залежить від того виїхали ви до іншої країни, переїхали в інше місто чи втратили роботу, або ж просто стресуєте, що таке може статися у будь-який момент.
Ми маємо розуміти, що не у всіх одразу є фізичні або матеріальні ресурси для відновлення свого життя до звичного темпу, та ще й у воєнний час. І це нормально.
Що ж робити в цьому випадку?
- дати час собі на те, щоб оговтатись;
- подбати про своє здоров'я уникаючи всіх збудників стресу;
- втамувати свої переживання та страхи.
Кожен українець та українка мають собі сказати: “Ти не маєш обов'язково кидати всі ресурси, щоб виконати все й одразу — на це потрібен час!”
3. Концентрація не на втратах
Стільки всього втрачено в цій жорстокій війні й це не тільки про матеріальне: квартиру, дачу чи новеньке авто. Це втрата віри у спокійне майбутнє та втрата близьких або знайомих. Буденність більшості наших земляків наповнюються страхом, розпачем, болем та розгубленістю. Ці всі почуття та емоції, які вирують в нашій свідомості мають один шкідливий фактор, який впливає безпосередньо на наше життя — це накопичення.
Що порадити робити в такому випадку?
- дати волю емоціям, якщо бажаєте плакати — плачте, якщо бажаєте прокричатися — кричіть, не тримайте все це у собі;
- не замордовувати себе нездійсненними планами із минулого, все, що було у минулому, нехай там і залишиться;
- попіклуйтесь про базові потреби.
4. Приємні емоції та вдячність собі
Опинившись серед жахіття війни українці потребують позитивних та приємних емоцій. Відкиньте звичку постійно накручувати себе й оточуючих й бачити тільки негатив. Дозвольте собі насолоджуватись та дякувати за прості й буденні речі: за посмішку, горнятко кави чи пухкенький круасан, прогулянку парком чи аромат квітів.
5. Спілкування з близькими та друзями
Ліки, якими українці мають змогу безкоштовно користуватися — це спілкування. Спілкування з людьми зі спільними інтересами та поглядами мають силу відновлювати та урівноважувати внутрішній стан. Переживаючи емоційне спустошення не блокуйте та не заглиблюйтесь в ці почуття. Нехай в такі моменти вас підтримують ваші найрідніші через мовчання разом, медитації, молитви, розмови та відволікання. Не давайте цим негативним почуттям силу розростатися в вашій психіці, але спільно з близькими, друзями або психологами поборіть весь цей негатив.
Як поєднувати спілкування та буденне життя?
- влаштувати пікнік у парку, ловити промінчики сонця;
- зайнятись цікавим хобі/волонтерством;
- переглянути улюблений фільм/серіал/передачу;
- займатися спортом.
Та найголовніше, що ми як українці можемо робити так це вірити у перемогу, та будь-якими силами допомагати в цьому. Нехай і невелика, здається, наша допомога, але ми об'єдналися, стали ще більш сильними та непереможними.
Так, коли ваші близькі на фронті або в окупації, виконувати все це важко і може виникнути бажання стукнути когось за такі поради. Втім, важливо пам’ятати, що нас боронять саме задля того, щоб ми могли нормально жити.
Коментарі
Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам