Як зберегти психічний стан під час війни


Ніхто із нас навіть не міг уявити як це — жити в країні, в якій йде повномасштабна війна. Більшість українців та українок не усвідомлювали, як це — прокинутися під звуки вибухів, як це — бігти в укриття під звуки сигналу повітряної тривоги. Погодьтесь, варто боротися за самоідентифікацію народу і продовжувати жити в час коли навколо тривають бойові дії.

Більшість українців в цей час зіткнулась зі страхом втрати власного життя, життя та здоров’я близьких та домівки. Бувають моменти, коли триває боротьба з почуттями, які охоплюють нас після інформаційного перевантаження та від розуміння неможливості миттєво і кардинально вплинути на ситуацію навколо. Відчуття, що в середині накопичена втома, яка не виправиться простим відпочинком у вихідний день.

Історія кожного мешканця та мешканки нашої країни, наші з вами відчуття, те через, що всі ми пройшли й що переживаємо нині неможливо порівняти та об'єднати. Тому єдиного ідеального методу, як все це пережити немає — це все індивідуально робота з психологами.

Редакція спробувала зібрати поради психологів, як жити українцям під час війни.


 

Що допоможе зберегти психічний стан під час війни

1. Прості речі та завдання 

Події й речі, які відбуваються поруч із нами, можуть збити зі звичного ритму нашого життя. Звуки літаків, сирен та вибухів посилають нашому мозку сигнали: “Мене чекає небезпека”, “Чи вцілію я та мої рідні”. Перенасичення організму такими сигналами ламає людину із середини. 

Щоб такого не сталося, ми повинні концентрувати увагу на буденних справах. Варто пам’ятати про:

 • прогулянка з улюбленцем;
 • приготування нових та запашних страв;
 • кава в улюбленій кав'ярні з подругою чи другом;
 • перегляд серіалів або кіно;
 • читання книжок;
 • розмальовування антистресових книжок;
 • рукоділля.

Коли людина робить все це, варто не забувати віддячувати собі за такі емоції, закарбовувати їх не тільки в пам'яті, але і в соціальних мережах або у спеціальній  папці  у телефоні.


 

         2. Можливість відновити свої ресурси

Певна річ, що у кожного із нас виникають питання “Як далі жити?”, “Де брати кошти на існування?”, “Як відновити своє життя з нуля”. І це не залежить від того виїхали ви до іншої країни, переїхали в інше місто чи втратили роботу, або ж просто стресуєте, що таке може статися у будь-який момент.

Ми маємо розуміти, що не у всіх одразу є фізичні або матеріальні ресурси для відновлення свого життя до звичного темпу, та ще й у воєнний час. І це нормально. 

Що ж робити в цьому випадку? 

 • дати час собі на те, щоб оговтатись;
 • подбати про своє здоров'я уникаючи всіх збудників стресу; 
 • втамувати свої переживання та страхи.

Кожен українець та українка мають собі сказати: “Ти не маєш обов'язково кидати всі ресурси, щоб виконати все й одразу — на це потрібен час!”

 

3. Концентрація не на втратах

Стільки всього втрачено в цій жорстокій війні й це не тільки про матеріальне: квартиру, дачу чи новеньке авто. Це втрата віри у спокійне майбутнє та втрата близьких або знайомих. Буденність більшості наших земляків наповнюються страхом, розпачем, болем та розгубленістю. Ці всі почуття та емоції, які вирують в нашій свідомості мають один шкідливий фактор, який впливає безпосередньо на наше життя — це накопичення.  

Що порадити робити в такому випадку? 

 • дати волю емоціям, якщо бажаєте плакати — плачте, якщо бажаєте прокричатися — кричіть, не тримайте все це у собі;
 • не замордовувати себе нездійсненними планами із минулого, все, що було у минулому, нехай там і залишиться;
 • попіклуйтесь про базові потреби.

4. Приємні емоції та вдячність собі

Опинившись серед жахіття війни українці потребують позитивних та приємних емоцій. Відкиньте звичку постійно накручувати себе й оточуючих й бачити тільки негатив. Дозвольте собі насолоджуватись та дякувати за прості й буденні речі: за посмішку, горнятко кави чи пухкенький круасан, прогулянку парком чи аромат квітів.

 

5. Спілкування з близькими та друзями

Ліки, якими українці мають змогу безкоштовно користуватися — це спілкування. Спілкування з людьми зі спільними інтересами та поглядами мають силу відновлювати та урівноважувати внутрішній стан. Переживаючи емоційне спустошення не блокуйте та не заглиблюйтесь в ці почуття. Нехай в такі моменти вас підтримують ваші найрідніші через мовчання разом, медитації, молитви, розмови та відволікання. Не давайте цим негативним почуттям силу розростатися в вашій психіці, але спільно з близькими, друзями або психологами поборіть весь цей негатив.

Як поєднувати спілкування та буденне життя? 

 • влаштувати пікнік у парку, ловити промінчики сонця;
 • зайнятись цікавим хобі/волонтерством;
 • переглянути улюблений фільм/серіал/передачу;
 • займатися спортом.


 

Та найголовніше, що ми як українці можемо робити так це вірити у перемогу, та будь-якими силами допомагати в цьому. Нехай і невелика, здається, наша допомога, але ми об'єдналися, стали ще більш сильними та непереможними.  

Так, коли ваші близькі на фронті або в окупації, виконувати все це важко і може виникнути бажання стукнути когось за такі поради. Втім, важливо пам’ятати, що нас боронять саме задля того, щоб ми могли нормально жити. 

 
Перший Криворізький
Relax.1kr.ua

Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам