Як допомогти дитині існувати під час війни

Хвилювання, стрес, панічні атаки — всі ці емоції охоплюють дорослих та свідомих людей, але найбільш вразливою категорією залишаються діти. На початку повномасштабної війни переважна більшість людей були налякані, розгублені, що повпливало на емоційний стан найменших — дітей. Але час минає, деякі з нас вже пристосувалися існувати у світі, де лунають сигнали “повітряної тривоги”, де кожного дня надходять жахливі повідомлення у новинах. Постає питання, що ми можемо зробити, аби відволікти та допомогти дитині пройти крізь виклики війни. В попередньому матеріалі редакція “Першого Криворізького” розглянула поради для дорослих, а тепер скористаємось порадами, які допоможуть дитині пережити цей складний  період.

 

Як поводитися із дітьми у віці до 5 років

 

Якщо деякі вважають, що маленькі діти не розуміють й не сприймають те, що відбувається у світі – це хибна думка. Адже кожна дитина так чи інакше  бере до уваги все, що відбувається навколо – навіть тоді, коли вона ще не можна висловити свою думку.

Найбільша помилка дорослих — показувати свої негативні емоції дитині. Перед батьками у воєнний час постає головне завдання – виховати психічно здорову дитину та навчити жити в реаліях сьогодення. 

Кожна дитина розвивається, коли батьки ведуть з нею діалог, розповідають казки, показують різнокольорові малюнки. Навіть у воєнний час це завдання  залишається пріоритетною для батьків та родини. 

 

Чого варто уникати

Попри все це батьки не повинні тримати в таємниці подробиці жахів війни та уникати надто відвертих розмов про війну. Все це можна пояснити через методики терапевтичних історій або казок, спільно намальовані малюнки, зроблені аплікації, вироби з пластиліну тощо. Найголовніше правило для батьків – залишатися емоційно стабільним. Адже коли ми кричимо, плачемо, “вмикаємо істерику” — все це дитиною сприймається як щось жахливе та на рівні із катастрофою. Для дитини батьки залишаються єдиною і незмінною частинкою спокою і рівноваги. Це стосується і мами, і тата, адже для дітей це єдине ціле. 

Важливо пам'ятати, скільки б не було років дитині — вона повинна знати правду, батьки мають поважати та брати до уваги думки й почуття  дитини.  



 

Поради батькам, як поводити себе з дітьми під час війни 

 

  1. Пам'ятайте, якщо спокійні батьки – спокійна дитина. Все, що ви транслюєте своєю поведінкою, словами – відбивається на дитині. 
  2. Більшість дітей мають не тільки знати, що ви її любите, але й відчувати це. Частіше обнімайте дитину, вона має відчувати ваше тепло і турботу.
  3. Приділяйте якомога більше уваги дитині, грайтесь з нею, цікавтесь її інтересами, знайдіть спільну справу. Не залишайте надовго дитину сам на сам із гаджетами та мультиками. Адже живий контакт з дитиною допоможе їй відірватися  від нереального світу.
  4. Будьте відвертими з дитиною, кажіть їй правду, не обов'язково розповідати все деталізовано, але і брехати не треба. У вас повинні бути встановлені довірчі відносини. Національна служба здоров'я наголошує на тому, що не треба при дитині дивитись відео з вибухами, ненормативною лексикою та зі сценами 18+.
  5. Потрібно транслювати почуття безпеки, через підготовлений план дій на повітряну тривогу, що застала вас вдома, на прогулянці чи то у торговому центрі. Щоб дитина була впевнена в вас, як батьках та діях які ви будете разом із нею виконувати. 

 

  Що робити, якщо у дитини нервовий стан

  1. Якщо ваша дитина нервує, не може контролювати себе, батьки повинні прибрати збудник цього стресу. Не намагайтесь силоміць заспокоїти дитину, чи кричати на неї. Потрібно дотримуватись декількох правил: 
  2. Уникати стресових ситуацій. Якщо таке вже трапилось з вами, на майбутнє, якщо в ваших силах уникнути цього стресу  зробіть все можливе для цього.
  3. Говоріть із вашою дитиною про власні почуття, емоції. Не соромтесь проявляти їх та навчайте цьому і вашу дитину. Не ігноруйте зміни в поведінці, словах чи звичках.
  4. Постійно повторюйте, що ви її/його любите, захищаєте, що вона/він не самотні. Говоріть постійно, що ви поруч, доводьте це на практиці – телефонуйте, звз’язуйте по відеозв’язку, якщо ви не поруч, пам’ятайте про тактильніть. 
  5. Віднайдіть та запровадьте ваші приємні звички у сімейному колі, чи то історія перед сном, обговорення минулого дня за чашкою чаю, або какао. Або нехай це буде пісенька, що надихає. Але це буде ваш особливий ритуал. 
  6. Оберіть іграшку або інший предмет, який буде заспокоювати та сповнювати надією, з якою можна піти на прогулянку чи в укриття.
  7. Для того, щоб зняти напругу та стрес, оберіть разом із дитиною гру, яка відволікатиме вас. Можете обрати такі ігри: 
  • зминати, рвати папір;
  • переливати воду з однієї ємності в іншу;
  • використовуйте антистрес: попіт, слайм;
  • можна пограти з кінетичним піском; 
  • запустити паперового літака.



 

Якщо мозок малечі  отримав велику кількість стресових сигналів, що можна зробити в такому випадку? На це дала відповідь психологиня Вануі Мартиросян в проєкті “Твій сімейний лікар”

Якщо є можливість відведіть дитину в тихе місце без яскравого світла і гучних звуків, без сторонніх людей і предметів. Посадіть дитину собі на руки, обійміть і почніть легенько погойдувати наче човник пливе на хвилі вправо-вліво ритмічно спокійно пливе човник на хвилях вправо вліво-вправо. Легенько стискайте ручки малюка раз-два-три, легенько стискайте ніжки малюка раз-два-три. Човник пливе повільніше і повільніше, напруга спадає, дитина заспокоюється, тепер можна розпочати спокійно спільну гру, – говорить Вануі Мартиросян. 


 

Емоційна стабільність в цей час важлива складова для становлення свідомої та стабільної особистості. Потурбуйтесь про емоційний стан дитини, про її почуття та страхи. Нехай ваша дитина знає і відчуває, що не попри все ви будете поруч.

 

Підписуйтесь на сторінкиRelax у соціальних мережах:

Facebook: https://www.facebook.com/Relax.1kr.ua

Instagram: https://instagram.com/relax.1kr.ua 

Telegram: https://t.me/relax_1kr_ua

 

Перший Криворізький, фото Canva.com
Relax.1kr.ua

Коментарі

Коментування доступне тільки зареєстрованим користувачам